Jest najpotężniejszym i jednym z najbardziej długowiecznych drzew na Ziemi. W naturze osiąga nawet 90 metrów wysokości, około 8 metrów średnicy pnia i masę ponad 1.200 ton. Najwyższy okaz zwany „Ojcem lasu” miał 135 metrów wysokości i 12 metrów średnicy. Dziś już ten okaz nie istnieje. Wiek niektórych drzew szacowany jest na 3-3,5 tys. lat. Gąbczasta kora o grubości nawet do 60 cm chroni drzewo przed wysoką temperaturą w czasie pożarów. Drewno jest czerwonawe, lekkie i miękkie, a przy tym bardzo trwałe – pozostaje zdrowe nawet u okazów, które przewróciły się tysiąc lat temu. Jest jednak kruche i trudne do obróbki.
Ma bardzo prosty pień i prawie idealnie stożkowy pokrój korony.
Skamieniałości świadczą, że przodkowie mamutowca pojawili się na Ziemi 145 milionów lat temu.
Piękny okaz mamutowca olbrzymiego znajduje się w Arboretum w Wojsławicach. Zobacz na mapie gdzie dokładnie zostało wykonane zdjęcie, gdzie znajdziesz tego mamutowca.
Mamutowiec rosnący w Arboretum w Wojsławicach został wyhodowany z nasion w Arboretum w Rogowie w 1963 przez Henryka Edera. W 1973 roku posadził go Mieczysław Wilczkiewicz, założyciel Arboretum w w Lądku Zdroju. Wojsławicki mamutowiec po raz pierwszy obrodził w szyszki w 2018 roku, w wieku 55 lat. Drzewo ma 30 metrów wysokości i 450 cm obwodu (pomiar dokonany w 2020 roku).
Mamutowiec bez problemów może być uprawiany w polskim klimacie. Jedynie młode rośliny do 1,5 metra powinny być zabezpieczane na zimę.
Naturalnie występuje tylko w USA w Parku Narodowym Sekwoi na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii w wąskim pasie o długości około 400 km. Rosną na wysokości 830-2.700 m n.p.m.
Polska nazwa drzewa pochodzi od wielkich, powykręcanych konarów przypominających ciosy mamuta, natomiast naukowa nazwa rodzaju Sequoiadendron upamiętnia indiańskiego wodza Sequoyah – twórcę pisma Czirokezów (początek XIX wieku).
Jest to gatunek zagrożony wyginięciem w skali światowej (EN) wg Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych IUCN.
Opis na podstawie tablicy informacyjnej umieszczonej przy drzewie w Arboretum w Wojsławicach.
Największe mamutowce w Polsce
Krótki (6-minutowy), niesamowity film o mamutowcach z pięknymi ujęciami. O zbiorach nasion mamutowca z samych czubków drzew.